Projekt Cukierki, Magiczne Kryształy w Gminie Dębno

Realizacja programu Cukierki, Magiczne Kryształy i Debata w gminie Dębno. Program Debata jest programen rekomendowanym przez PARPA. 

logo-gstrona.jpg

Miesiąc czerwiec był dla nas bardzo pracowity. Nawiązaliśmy współpracę z Gminą Dębno w której realizowaliśmy programy profilaktyczne takie jak: "Cukierki", "Magiczne Kryształy" i "Debata". 

Realizacją programu profilaktycznego "Cukierki" zostało objętych ponad 100 uczniów klas I - IV szkół z terenu gminy. Program "Cukierki" oparty jest na bajce profilaktycznej autorstwa Agnieszki Grzelaka. Program ma na celu zaznajomienie uczniów z zagrożeniami jakie niosą środki psychoaktywne. Dzieci mogły przekonać się w scence dramowej na czym polega mechanizm uzależnienia i zrozumieć, że każde sięgnięcie po środek uzależniający jest jak związanie się niećmi, których nie sposób samemu rozerwać. Program miał na celu kształtowanie u uczniów troski o własne bezpieczeństwo w relacjach z innymi. Dzieci mówiły o osobach ze szkolnego personelu, u których mogą szukać pomocy w sytuacjach zagrażających ich bezpieczeństwu. Ćwiczyliśmy też postawy asertywne. Wielokrotnie i na różne sposoby powtarzane zdanie " Dziękuję, nie biorę niczego od obcych" było ćwiczeniem pozwalającym na utrwalenie sposobu odmawiania. W trakcie zabawy dzieci mogły poczuć smak odtrącenia i nazwać swoje uczucia z tym związane. Wszyscy uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach. Mamy nadzieję, że niebezpieczne sytuacje będą spotykać dzieci jak najrzadziej.

Realizacją programu profilaktycznego "Magiczne Kryształy" zostało objętych ponad 100 uczniów klas I - VI szkół z terenu gminy. Program "Magiczne Kryształy" ma na celu uwrażliwienie dzieci i młodzież na zagrożenia, jakie niosą ze sobą media - telewizja, Internet, gry komputerowe itp. Program "Magiczne Kryształy" w wersji dla dzieci młodszych opraty jest na bajce profilaktycznej autorstwa Agnieszki Grzelak. Dla młodzieży bajka jest zastąpiona ćwiczeniami warsztatowymi. Bajka "Magiczne Kryształy" ukazuje i promuje pozytywne, aktywne i twórcze spędzanie czasu wolnego. Celem programu jest uwrażliwienie na problem wpływu mediów na więzi międzyludzkie. Program zachęca do twórczego spędzania czasu ze swoją rodziną. Uczniowie byli bardzo zaangażowani w warsztaty i w ankiecie końcowej wysoko je ocenili. 

Mamy nadzieję, że wspólny projekt profilaktyczny z gminą Dębno będzie kontynuowany w nowym roku szkolnym.
 

12-08-2018

Polecane strony
Gaudium
Pracownia profilaktyki
Urszula Tokarczyk
Mordarka 405
34-600 Limanowa
NIP: 737-191-51-11
REGON: 363298857