Realizacja Programu Debata w Gorlicach i Gminie Biecz

Realizacja Programu Rekomendowanego przez PARPA Debata w mieście Gorlice i Gminie Biecz 

logo-gstrona.jpg
W dniach 16 kwietnia oraz 7 maja realizowaliśmy na zlecenie miast Gorlice i Gminy Biecz program profilaktyczny Debata – rekomendowanego przez PARPA. Adresatami programu byli uczniowie z klas piątych i szóstych z dwóch szkół na terenie miasta Gorlice oraz czteresz szkół na terenie gminy Biecz. Łącznie w tych realizacją więło udział około 170 uczniów tychże szkoł.

Program "Debata" ma rekomendacje Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Główną zaletą programu jest wykorzystanie w jego konstrukcji wszystkich najskuteczniejszych strategii profilaktycznych (zmiana przekonań normatywnych, sprzyjanie osobistym postanowieniom, odwołanie się do świata wartości, przekazanie wiedzy o konsekwencjach sięgania po środki psychoaktywne). Program ma formę intensywnej, kierowanej dyskusji, w trakcie, której prowadzi się bilans korzyści i strat związanych z używaniem alkoholu i innych substancji psychoaktywnych. Wstępem do właściwej debaty jest krótka ankieta, której wyniki wykorzystywane są w czasie zajęć. Poruszany jest także problem wpływu mediów i reklamy na decyzje młodych ludzi.

Program "Debata" nie dotyczy samej profilaktyki uzależnień. Jego główną ideą jest uchronienie młodych ludzi przed wszelkimi negatywnymi konsekwencjami korzystania ze środków zmieniających świadomość. Badania pokazują bowiem, że jedynie około 5% młodych ludzi może się uzależnić od substancji psychoaktywnych (głównie alkoholu). Jednak znacznie większy odsetek młodzieży doświadcza lub doświadczy wielu szkód spowodowanych sięganiem po te substancje (najpoważniejsze z tych szkód to śmierć, konflikty z prawem, utrata zdrowia, gwałty, niechciane ciąże, konflikty z rodzicami, niepowodzenia szkolne, poważne straty rozwojowe). Dlatego też program ma chronić młodzież nie tylko przed uzależnieniami, ale także przed doświadczaniem w/w szkód.
Uczniowie bardzo pozytywnie wypowiadali się na temat spotkania.

W końcowej ankiecie ewaluacyjnej młodzież oceniła spotkania w skali 1-6 na 5,58.
Opinie młodzieży po warsztatach:
- Czy będzie kolejne spotkanie?
- Pani Ulo, panie Grzegorzu dzięki waszemu programowi dowiedziałam się bardzo wielu rzeczy. Dziękuję, że przyjechaliście do nas.
- Bardzo mi się podobało.
- Jesteście bardzo mili.
- Czy trudno jest nie korzystać z alkoholu? Bardzo chciałabym pójść w Wasze ślady.
- Zajęcia były bardzo fajne, dziękujemy, że Państwo przyjechali.
- Zajęcia były bardzo ciekawe
- Dziękujemy za spotkanie

10-05-2018

Polecane strony
Gaudium
Pracownia profilaktyki
Urszula Tokarczyk
Mordarka 405
34-600 Limanowa
NIP: 737-191-51-11
REGON: 363298857